A kialvatlanság rövid távon is komoly károkat okoz – és nem ott, ahol számítanánk rá. Az életünk olyan területeire is rányomja a bélyegét, amit elsőre nem is gondolnánk…
A kialvatlanság a felnőtt kor, a szülőség, a munka velejárója – gondolnánk. Bizonyos munkahelyeken egyenesen elvárás, hogy este 7 előtt ne álljunk fel az asztaltól. Elfoglaltnak, „biziniek”, kialvatlannak lenni menő – szótárunkban az elfoglaltság egyet jelent a fontossággal, ha csak 2 hét múlva tudok időpontot adni, az azt jelenti, fontos ember vagyok, pörög a vállalkozásom, nagy feladatokat bíztak rám.
Ahhoz, hogy a kialvatlanság magas vérnyomást vagy komoly egészségkárosodást okozzon, masszívan és kitartóan, éveken át kell nagyon keveset aludnunk. Azonban már rövid távon is zombivá, kiállhatatlanná tesz minket és olyan gixereket okoz, amit álmodban sem sejtettél.
1, Nem ismerjük fel mások arcán az érzelmeket. A Berkeley Egyetem egészen új, 2015-ös kutatásaiból most már azt is tudjuk, hogy egészséges emberek esetében is a kialvatlan agy nem, vagy hibásan észleli mások érzelmi megnyilvánulásait, melynek komoly hatása lehet az emberi kapcsolatainkra.
Ártalmatlan érzéseket, mint amilyen a meglepődés, ellenségesnek vélünk, ha nem biztosított számunkra a pihenés. Nőként, anyaként, segítő szakmák (pl. orvos, ápoló) dolgozójaként különösen fontos volna, hogy megfeleően reagáljunk mindazokra, akik a gondoskodásunkra szoruljanak. Van azonban egy ennél sokkal nyomósabb érv is, amiért megéri kipihenni magunkat….
2, Hisztisek és kiszámíthatatlanok leszünk. A kialvatlanság és a hangulatingadozások, dührohamok, ingerlékenység, kimerültség és pesszimizmus kéz a kézben járnak. Álmatlanságban szenvedők sokkal nagyobb eséllyel szenvednek burn out szindrómában, depresszióban és egyéb mentális betegségekben. De éppen elég, ha csak egy szimpla kis undok hangulat lesz úrrá rajtunk, hogy tönkretegyük mások napját (nem is beszélve a sajátunkról).
3, Döntéshelyzetben fatális hibákat vétünk. A Washington State University kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy kialvatlanul (62 órás alvásmegvonás) mennyire vagyunk képesek a megfelelő döntéshozatalra. A kísérletben részt vevők életszerű helyzetekben kellett a meglévő és új információk alapján mérlegelni és cselekedni. A kialvatlan kontrollcsoport tagjai képtelenek voltak a változó körülményeket átlátni valamint az új információkat felhasználva a megváltozott helyzethez alkalmazkodni és annak megfelelően dönteni.
A cikk folytatását megtalálod ma reggel publikált írásomban itt.