Nem mindenkiből lesz tartós stressz esetén hisztis banya. Néha a túlórák vagy egy-egy neccesebb időszak a párkapcsolatban egészen máshogyan „jön ki” rajtad – talán úgy, hogy észre sem veszed. A stressz rejtett formái – vedd észre magadon, hogy időben kikecmeregj belőle!
Ha állandóan kemény, görcsös a vállad, hasogat a derekad vagy a gerinced mentén végig, azt nem lehet csak az ülő munka káros hatásaira fogni. Mások is sokat ülnek, mégsem fáj a hátuk. A folyton merev, görcsös izmok is vezethetnek egyébként fejfáshoz, ami szintén a stressz egyik jele lehet. Rettentően lehet szenvedni, ha folyton a fájdalommal küzdesz, úgyhogy irány a masszőr! Masszőrön kívül (aki sajnos nincs ott a nap 24 órájában melletted, pedig milyen jó lenne) számos más módja is van a hátfájás előzésének.
Megoldás: masszőr helyett jógázz! A cicahát-kutyahát, a lefelé néző kutya, az íj, a kézenállás és a gyengéd hátrahajlítások, csavarások mind arra szolgálnak, hogy rugalmassá tegyék és erősítsék a gerincedet. Előtte azért nem árt, ha orvoshoz mész, nincs-e elmozdulva a gerinccsigolyád.
Ha a jógára gondolni sem tudsz, annyira fáj a hátad, akkor se az ágyban fekvést válaszd, mint gyógymód. Egy könnyű séta is sokat segíthet.
Derékfájósoknak érdemes a hasizmaikat erősíteni, mivel a hasizmok tehermentesíteni tudják az alsó gerinctájék csigolyáit és izmait.
Az sem mindegy, milyen pózban alszol. Nyakfájósoknak nem tanácsos hason aludni, ha pedig az oldaladon alszol, tegyél egy párnát a térdeid közé.
Krónikus fájdalom: pofonegyszerű megoldás egy ősi problémára
Nyáron képtelenség felfázni, Neked mégis sikerül. Akik 4 vagy annál is több órán át nem állnak fel az íróasztal mellől, mert annyira „odaszögezi” őket a munka, sokszor elfelejtenek WC-re menni. Sajna az elhalasztott pisilés növeli a felfázás kockázatát.
Megoldás: Ember, felnőtt nő létedre nehogy már még pisilni se legyen időd! Menj, amikor érzed, hogy menni kell! Ezenkívül nem árt néhány alapvető higéniás szabályt követned, úgymint pamut fehérnemű és pamut törölköző használata, a WC papír megfelelő használata pisilés után (felülről lefelé törlünk!) illetve ihatsz áfonyalevet. Az áfonyában ugyanis egy tannin nevű vegyület van, mely megakadályozza az E.coli baktériumok elszaporodását a szervzetben.
Sőt, nemcsak felébredsz, hanem folyton agyalnod kell. Mindenféle eszedbe jut, de leginkább a Probléma – legyen az családi vagy munkahelyi. Ha fáradtnak érzed magad, mégsem tudsz elaludni, valószínűleg stressz okozta álmatalanságban szenvedsz. Figyelj rá oda, hogy ne kerülj be az álmatlanság ördögi körébe – ha nem alszol jól, még az egyszerűbb problémákkal is jóval nehezebben küzdesz meg, nem beszélve arról, hogy hisztis és kimerült leszel. A krónikus stressznél egy rosszabb van: a krónikus álmatlanság. Sürgősen tegyél ellene!
Megoldás: Ha rosszul alszol és ez már több, mint egy hete tart, azonnal vegyél ki szabit. Betegszabit is simán kivehetsz, egy normális háziorvos simán megérti, hogy az álmatlanság nem játék és csont nélkül kiír. Ha az álmatlanságon kívül nincs is más betegséged, maga az alváshiány is éppen elég baj.
Legfőképp a délutáni kávézást hagyd el és szokj vissza arra, hogy sportolsz – bármilyen nehezen is veszed rá magad. Tanulj meg relaxálni, csodálatosan egyszerű módszerekkel varázsolhatod vissza az éjszaka nyugalmát!
Az éjszakai felébredés kezelése
Láz, köhögés, torokfájás, húgyúti fertőzés… igen, ebben a sorrendben, heti váltakozással. Vagy csak 2-3 havonta vesz elő a nátha, de akkor képtelen vagy kigyógyulni belőle. Az ok elég egyszerű: a stressz hatására a szervezet kortizolt és egyéb stresszhormonokat termel, melyek rövid távon nagyon hasznosak, hosszú távon azonban legyengítik az immunrendszert. Ráadásul a stressz a sebek gyógyulását is lassíthatja, könnyebben kapsz el bakteriális és vírusos fertőzéseket.
Megoldás: Ha sokat voltál úton, épp most fejeztél be egy óriási projektet vagy egyszerűen csak nem volt elég időd magadra, akkor ezúttal hallgass a szervezetedre! Ha fáradtnak érzed magad – pihenj. Aludj sokat, bújj minél korábban ágyba! A szervezetnek nem kell sok, csupán egy kis idő és odafigyelés.
Ha egyszer végre lenyugszol és rendesen kipihened magad, a stresszhormonok távoznak a szervezetedből, utat engedve a gyógyulásnak.
Így tedd le a stresszt 60 másodperc alatt!
Eddig nem volt gond a koránkeléssel, de mostanában, hogy heteken át éjszakáztál, valahogy nem megy az elalvás, csak jóval éjfél után… Nos, üdvözöllek a jet lag-ben szenvedők klubjában. Úgy is lehet ugyanis jet lagben szenvedni, hogy nem utazunk sehová, úgy nem lépünk át időzónákat szuperszonikus sebességgel, csupán elkezdünk éjszakai manóként élni és dolgozni… A biológiai óránk teljesen átáll, mintha nem is ebben az időzónában élnék, élünk és virulunk még olyankor is, mikor mások már régesrég alszanak.
Megoldás: a belső órát, ugyanúgy, ahogy szépen, módszeresen az éjszakába nyúló túlórázásokkal eltoltad, úgy vissza is tolhatod. A módszer ugyanaz: kezdj el minden nap 10-15 perccel korábban ágyba bújni. Alvás előtt egy órával már ne nagyon tévézz, a számítógépről és az összes világító képernyőjű kütyüről mondj le (ébren tartanak ugyanis), inkább olvass vagy csinálj olyasmit, ami már nem pörget fel. Felkeléskor viszont azonnal tárd szélesre az ablakot, húzd szét a függönyöket, hogy a szervezeted érzékelje, hogy nappal van, ideje felkelni. Pár hét alatt simán rendezni tudod az eltolódott biológiai órádat.