Alvási apnoé

Nagyon sok helyen írtak már erről a betegségről és én is fontosnak tartom megemlíteni, mert ez az egyik legveszélyesebb alvási rendellenesség. A “sima” alvászavar avval jár, hogy éjjel kínlódsz, nappal meg álmos vagy de istentelenül. Ez is épp eléggé kellemetlen, van viszont egy úgynevezett rejtett alvászavar, amit nem biztos, hogy elsőre diagnosztizálnak, viszont ha elhanyagolják és nem tesznek ellene időben, még halált is okozhat (infarktus vagy agyvérzés formájában, ami a magas vérnyomás következményeként jelenik meg).  Már egy ideje kering egy horrortörténet a neten arról, hogy milyen kálváriát járt az, akinél nem vették észre az alvási apnoét és depressziótól kezdve minnden hülyeségre gyanakodtak nála.

Nagyon fontos tehát, hogy az alvási apnoét időben felismerd! 

Mik a tünetei?

Kívülállók számára az apnoét elég könnyű észrevenni: az illető furán horkol, vagyis 5-10 másodpercre leáll a légzése, majd hirtelen felhorkant úgy, hogy a frász jön ránk. Ha ez gyakran megismétlődik: na, az az alvási apnoé.

De azért pontosítsunk.

Mi az az alvási apnoé?

Légzésleállás, mely kizárólag alváskor, tehát éjszaka vagy szúnyókálás idején jelentkezik. Tulajdonképp garatelzáródást jelent, vagyis a nyelv hátracsúszik, a garatzáró izmok elernyednek és ettől az illető nem kap levegőt. Mondhatjuk úgy is, hogy fuldoklik, csak nem veszi észre. Sokszor fel sem ébred rá, annyit érzékel csak, hogy fáj a feje, nem alussza ki magát rendesen, nyomott a hangulata vagy ingerlékeny (naná, mert az éjszakát nem alvással töltötte, hanem megpróbált lélegzethez jutni). Az alvási apnoé tehát hasonlít a horkolásra, de annál sokkal veszélyesebb. Ugyanis a fuldoklás stresszt okoz a szervezetnek, amire a test kortizolt (stresszhormont) termel.Ennek a hormonnak a hatására alakulnak ki később a keringési zavarok. A többi tünet (depresszió, ingerlékenység, figyelemzavarok, napközbeni elalvás) a kialvatlanság miatt jelentkezik.

Kiknél fordulhat elő?

Általában középkorú vagy annál idősebb férfiaknál diagnosztizálnak alvási apnoét, de bármelyik nem és korosztály érintett lehet. A gyerekek is sajnos, ám náluk általában valamilyen gégészeti ok áll a háttérben. Felnőtteknél ront az esélyeken a dohányzás és az elhízás.

Mit lehet ellene tenni?

Ha a környezet arra panaszkodik, hogy istentelen rondán horkolsz és halálra rémül attól, hogy éjjel egyszer csak megfulladsz, akkor tüstént fordulj orvoshoz. Az orvosnál először is kivizsgálják, hogy szenvedsz-e alvási apnoéban, azaz egy napra végigkövetik műszerekkel az alvásodat. Ha megállapították az apnoét, többféle lehetőség van: gyógyszert adnak, ami a garatzáró izmokra hat vagy kapsz egy kütyüt (rádióhullámos-computerizált csoda-izét) egy maszkkal, melyet sajna alvás közben kell hordanod. Előnye, hogy nem távozol idő előtt az élők sorából a magas vérnyomásod miatt, hátránya, hogy nem túl szexi. De hát fő a túlélés! Mindemellett biztosan használ, ha kicsit lefogysz és leszoksz a dohányzásról.

A témáról profi infókat találsz itt: alvascentrum.hu

Címkék: ,
Tovább a blogra »