Az orvosmeteorológia nem azt jelenti, hogy hólapátolás közben befájt a hátad és el kell menned az orvoshoz… hanem azt, hogy nagyon sok emberre hatnak az időjárás változásai és mit mondjak, az utóbbi időben van belőlük bőven. Mondjak statisztikát is? Minden harmadik ember frontérzékeny, főképp az idős emberek és a nők (már megint).
De milyen tényezők hatnak ki az alvásra?
Hogy az időjárás kihatással van az alvásra, az biztos, hogy nem humbug, elég, ha az ember megnézi a háziállatkáit, vagy esetleg a gyerekét. Nálam, Prézli, a tengerimalac, hidegfrontnál képes volt naphosszat heverészni és szúnyókálni, míg melegfrontnál izgatottan ugrándozott és fura hangokat adott ki magából. 🙂
Prézli szúnyókál |
A frontok közül tehát a melegfront az, ami erőteljesen kihat az ember idegrendszerére, fokozódik az anyagcsere, emelkedik a vérnyomás, sokan izgatottságról, nyugtalanságról panaszkodnak. A pajzsmirigy, a mellékvesék és a hasnyálmirigy működése felgyorsul, hormonözönt borítva evvel az emberre. A gyulladásos tünetek melegfront esetén rosszabbodhatnak is, márpedig a fájdalom az a fizikai tünet, ami a legjobban bezavar az alvásba.
A nyári hőségről kell még néhány szót ejteni: ilyenkor a szervezet a hőleadással van elfoglalva, az erek kitágulnak, a vérnyomás csökken, viszont az alvászavar még azoknál is jelentkezik, akik egyébként jóalvók. Az alvászavarban szenvedők ilyenkor jókat kárörvendhetnek, mert most legalább nemcsak ők tántorognak az alváshiánytól, mint a szédült tyúkok, hanem mindenki! Hőségben általános az ásítozás, később viszont a tömeghisztéria és az idegbaj, az emberek sokkal könnyebben kijönnek a béketűrésükből, mint egyébként, úgyhogy nem árt az óvatosság!
Mivel ilyenkor a légnyomás nő, ellenben a páratartalom csökken, az ember (és állat) aluszékonnyá válik. A keringés lelassul, az idegrendszer megnyugszik, a feszültségek feloldódnak, az alvás mélyebbé, a reakcióidő lassabbá válik – feltéve, ha a hidegfront nem jár túlzottan szélsőséges időjárási jelenségekkel.
Sajna a hidegfront nem kedvez a reumának, úgyhogy akinek reumás panaszai vannak, lehetséges, hogy a csöndes hóesésben sem fog tudni jókat aludni. Mivel a hidegfronthoz gyakran szél is társul és nagy légtömegek cserélődnek ki eléggé gyorsan, sokan panaszkodnak mégis hidegfront esetén is.
Ilyenkor nő a páratartalom, a légnyomás csökken, nyáron pedig a hidegfrontot gyakran kísérik viharos szelek vagy akár zivatar vagy jégeső is, ez sok embert tesz nyugtalanná és izgatottá, illetve képtelenné az elalvásra.
A szelet hagytam legutoljára, ugyanis ez az az időjárási jelenség, ami szinte minden emberre kihat, mégpedig igen erőteljesen. Az erős szél miatt gyerekeknél magatartászavarok léphetnek fel, de felnőttek is gyakran érzik kifejezetten feszültnek és idegesnek magukat tartós, erős szél esetén.
Egy felnőtt embernek átlagosan 2 négyzetméter a bőrfelülete. Ez 20.000 négyzetcentiméternek felel meg. Minden egyes négyzetcentiméterre 1 kilopascal légköri nyomás jut, ha ezt megszorozzuk a négyzetcentiméterek számával, akkor egy felnőtt emberre 20 tonna nyomás helyeződik a légkörből! Mázlink van viszont, mert mi ezt a 20 tonna nyomást észre sem vessszük, mivel a szervezetünkön belül is nyomás van és a külső illetve belső nyomás kiegyenlíti egymást. Kivéve, ha a légnyomás erősen ingadozik, ezt meg is érezzük vérnyomáspanaszok, álmatlanság vagy fejfájás formájában.
Először is: ha meleged van, próbáld meg magad hűteni (sok folyadék, megfelelő ruházat, hideg lábfürdő), ha fázol, melegedj át! Hideg végtagokkal még senkinek sem sikerült elaludnia, úgyhogy ne feledd, a meleg lábfürdőt ilyen esetekre találták ki. Ne hajszold túl magad egy-egy nehezebb napon, ha egy napon belül több front is jön, próbálj inkább buszozni autó helyett és ne akkorra időzíteni a fontos megbeszéléseket. Munka után sétálj egyet vagy feküdj le és jó, ha tartasz otthon egy két fájdalomcsillapítót is.