Alvástréning

Megfogadtad, hogy fogyózol az új évben?

Sosem találnád ki, mitől lesz sikeres a fogyókúrád!

A szilveszter utáni fogyókúrás projektedben – gondolom – benne van a „többet tornázom”, „reggelente futni megyek”, „odafigyelek a vacsorákra” és egyéb heroikus elhatározások. Na és az alvás? Azt is megfogadtad, hogy eleget alszol, hm? Ha nem, akkor a fogyókúra egy lényeges elemét hagyod ki.

 

Fogyókúra és alvás. Talán ez a kövér asszonyság sem aludt eleget?

Fogyókúra és alvás. Talán ez a kövér asszonyság sem aludt eleget?

Fogyókúra és alvás

 

Az mindenki számára világos, hogy ha nem alszunk, idegbetegek leszünk. Fáradtak, türelmetlenek, zsémbesek – és a munkahelyi teljesítményünk enyhén szólva is visszafogottnak mondható. Azt viszont már jóval kevesebben tudják, hogy az elégtelen alvás (legyen akár csak egy óra mínuszról szó a lealudt optimális alvásidőnkből) nagymértékben befolyásolja az evési szokásainkat is.

 

Hogyan befolyásolja az alvás a fogyókúrát?

 

Most mindenki tegye a szívére a kis kezét és válaszoljon őszintén: egy görbe este után, amikor hajnalban feküldtél le és másnap korán keltél, a saláta volt az, ami után sóvárogtál egész nap? Dehogy!
Talán ebédre egy kis hal zöldségekkel? Fenéket! Csokik, hatalmas adag tejszínes kávék, kiadós ebédek után ácsingóztál, igaz? (Most tegyük fel, hogy úgy aludtál keveset, hogy a buliban jó kislány voltál és a másnapi másnaposság elkerült.)

A nehéz, kalóriadús ételek utáni sóvárgás nem véletlen – az alváshiány okozza mindezt, mégpedig egy igen egyszerű ok miatt.
A szervezet a bevitt ételből nyeri a számára szükséges energiát – és az aktivitással, mozgással adja le. Elégtelen alvás esetén több bevitt energiára (kalóriára) van szüksége ahhoz, hogy ugyanazon az energiaszinten tudjon maradni.

 

Az alváshiány kövérít - mert beleszól a kajával kapcsolatos döntéseinkbe. Sajnos.

Az alváshiány kövérít – mert beleszól a kajával kapcsolatos döntéseinkbe. Sajnos.

Bizonyíték, amitől lesápadsz

 

Kutatások kimutatták, hogy ha egy embert arra kényszerítünk, hogy tartósan hat órát aludjon (azaz körülbelül másféllel kevesebbet, mint amennyit egy átlagos szervezet megkíván), akkor magasabb szénhidráttartalmú és kalóriadúsabb ételeket választ, mint szerencsésebb, tehát eleget alvó sorstársai.

Egy másik nagyszabású kutatásból az is kiderült, hogy a keveset alvók hat év alatt (ennyi ideig követték nyomon a kísérleti alanyokat) 4 fonttal, azaz majdnem 11 kilóval (!!!) voltak kövérebbek a kiindulási súlyuknál.

Van itt még további két bibi: az egyik egy gherlin nevű hormon, a másik az inzulin (ez is egy hormon), melynek nevével már biztosan találkoztál.
Nézzük a kevésbé ismeretet, a gherlint: ez a hormon felelős azért, hogy a gyomrunkból az agyunkba kerüljön az az információ, hogy jóllaktunk. A gyomor ugyanis, ha megtelik, „megmondja” az agynak, hogy „kösz, nem kérek többet, most már elég!”. De hogyan mondja meg? Mindezért a gherlin a felelős, mely hírt ad az agynak a jóllakottság érzéséről, mire az leállítja az evés utáni sóvárgást – végül pedig abbahagyjuk az evést.
Alváshiány esetén ebből a gherlinből jóval kevesebb termelődik – Te pedig csak eszel és eszel, és még mindig éhesnek érzed magad. Következésképp többet (vagy gyakrabban) eszel, mint a szundis napokon.

 

Most kapaszkodj meg!

 

Az inzulin pedig az a hormon, ami segít a sejteknek felvenni a tápanyagot (a glükózt) a vérből. Elégtelen alvás esetén azonban a sejtek inzulinra való érzékenysége csökken – ezért a szervezet több inzulint termel, hogy ugyanazt a hatást (konkrétan a sejtek táplálását) elérje.

“Na és, ha kicsit több inzulin van a véremben, mi van akkor?” – mondhatnánk, pedig a többletinzulin sajna nagyon is rosszat jelent. Ha a sejtek inzulinérzékenysége alacsony, akkor a glükóz tovább fog a vérünkben keringeni, roncsolva evvel az érfalakat, az idegrendszert és a szívkoszorúeret is. Ám a szervezet nem szeret, ha „cukros” a vérünk – ezért a felesleges, be nem épült cukrot elraktározza – most kapaszkodj meg – ZSÍR formájában!
Ilyen energiaraktárak a derékon, a csípőn, a fenéken és a felsőcombon szoktak lenni – te pedig pont innen akarnád eltüntetni a kilókat, jól gondolom?

 

Ilyen leszek, ha nem alszom? Aludj eleget, ha fogyókúrára adod a fejed

Ilyen leszek, ha nem alszom? Aludj eleget, ha fogyókúrára adod a fejed

Összegzés

 

Az alvás tehát hatással van arra, hogy
– mennyit eszünk
– mikor eszünk
– milyen ételeket kívánunk (a kialvatlan emberek édeset-krémeset, zsírosabbat)
– mikor érezzük azt, hogy jól laktunk?

 

Egy kis segítség a jó alváshoz

 

Eleget aludni nem könnyű. Időt kell rá szánni. Ráadásul figyelni kell az alvás minőségére is, azaz arra, hogy az éjszakát mélyen és zavartalanul átaludd.

Ezért, ha fogyózol és elhatároztad, hogy egészségesebben szeretnél élni, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

– Rendszeres időpontban fekszel és kelsz?
– Megfelelő hőmérsékletű a hálószobád?
– Hagysz elég időt magadnak arra, hogy eleget aludj?
– Amikor felébredsz, kipihentnek érzed magad?
– Ha nem kipihenten ébredsz, kivizsgáltattad ennek okát? Azért ébredsz fáradtan, mert keveset alszol vagy eleget alszol, de esetleg valamilyen alvászavar van a háttérben?
– Esténként mikor vacsorázol?

 

Ha pedig profi akarsz lenni alvás téren, akkor töltsd ki a Nagy Alvástesztet vagy iratkozz fel a Mini Alvástréning e-mailes, alváshigiénét oktató tanfolyamára!

 

Hatalmas alvásokat, eredményes fogyókúrát kívánok!

Horváth Ágnes
alvástréner

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!