Alvástréning

5 jele annak, hogy többet kéne aludnod

Felismered magadon?

Feledékeny, hamar fel lehet idegesíteni, két lába van és sokat eszik – mi az? Megoldás: az álmos ember… ez ugyanis mind jellemzője az alváshiány állapotára, sőt, még más is! Olvass tovább, és nézd meg, felfedezed-e magadon az alváshiány jeleit!

 Az alváshiány szinte népbetegségnek mondható: a lakosságnak kb. 20%-a (minden ötödik emberből egy) alváshiányban szenved – és nem biztos, hogy tud róla! Van, aki sokat alszik, ezért azt hiszi, kielégítő az alvása – és nem érti, miért álmos mégis.  Némelyek úgy élnek le egy életet, hogy 5-6 óránál nem alszanak többet és koffeines italokkal, cigarettával, alkohollal tartják magukat ébren.

Sokan gondolják úgy, hogy alvásra nincs idő, hogy majd akkor alszanak, ha nyugdíjba mennek, esetleg feltételezik, hogy az alváshiány hétvégén vagy a nyaralás alatt bepótolható. Egyesek azt feltételezik, hogy az élet arra való, hogy éljünk – egyfolytában és pihenés nélkül…

Az alváshiány nem csak ásítozást és fáradtságot von maga után – hanem, amennyiben egy hosszabb időszakon át, akár évekig tart, súlyos és krónikus betegségeket okoz, úgymint magas vérnyomás, cukorbetegség és más keringési betegségek.

alváshiány

Az alváshiányt ezért nem szabad félvállról venni – és leküzdésére az elős lépés az lehet, ha felismered magadon a tüneteit.

 Az alváshiány 5 jele

1, Impulzivitás, meggondolatlanság

Máskép szólva: elmegy a józan eszed. Elhagy az ítélőképességed, az agyban a prefrontális lebenyt ugyanis, ami elvben segít az embernek józanul gondolkodni és „bölcs” döntéseket hozni, nagy mértékben érinti a kialvatlanság. Mégpedig hátrányosan.

A kialvatlan ember sokszor ideges, ingerlékeny – és impulzív. Meggondolatlanul vásárol vagy mindent összeeszik, amit csak lát. A tudatos, megfontolt döntéseket a természet meghagyja a sokat alvóknak….

alváshiány jelei

2, Bárhol, bármikor

A legbiztosabb jel, hogy nem alszol eleget, ha bárhol, bármikor el tudnál aludni. Súlyos esetekben akár a volán mellett is le-lecsukódik a szemed – ami egyértelmű jelzés, hogy meg kell állnod és aludnod egyet, akár 20 percet is. Az utasaid simán tudnak ennyit várni rád, Te pedig biztosnágban folytathatod az utadat.

 

3, Feledékenység

Az alvás alatt az agy különsen aktív – szemben az általános hiedelemmel, hogy alvás alatt pihenünk. Agyunk ilyenkor konszolidálja az emlékeket, rendezi őket össze és eldönti, mi tartozik a „fontos” emlékek közé és mi az, ami kevésbé fontos, ezáltal felejthető. A sokezer emlékfoszlányt ilyenkor rendezi az agy értelmezhető, összefüggő emlékké és összeveti a régmúlt emlékeivel – ezáltal válnak a minket ért benyomások, a megtanult információk használható és előhívható emlékekké – vagy merülnek el a felejtés homályában. Nem elegendő alvás esetén ez a folyamat zavar szenved illetve kevésbé tud végbemenni – másnap viszont úgy érzed, kihullik minden a fejedből, nehezen tudsz 1-1 nemrég történt dolgot felidézni.

 

4, Eszegetés egész nap

Az étvágyat befolyásoló hormonok, nevezetesen a gherlin és a leptin (ez utóbbi üzeni meg nekünk, hogy már nem kell többet ennünk, mert jóllaktunk) szintje változik az alváshiány következtében – ezáltal romlik a test és az agy közti kommunikáció, már ami az éhségérzetet illeti. Az agyad folyamatosan úgy fogja érzékelni, hogy nem laktál jól, hogy éhes vagy még – ezért egész álló nap étel után sóvárogsz.

 

5, Esetlenség

A motorikus reakciók is rosszabbodnak az alváshiány hatására – ennek következtében esetlenné válnak a mozdulataid, beütöd a kezed, elejtesz tárgyakat és úgy általában ügyetlenebb leszel.

 

 

Szeretnéd tudni, mik azok a módszerek, amivel biztosan el tudsz aludni?
Akkor vegyél részt a 10 hetes e-mailes alvás-tanfolyamon!

A jó alvás tanulható!

Katt ide a tanfolyamért!

Forrás: http://www.aasmnet.org/resources/factsheets/sleepdeprivation.pdf

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!