Alvástréning

Az okostelefon kövérít? Na ne már!

Kövérebbek leszünk, ha esténként sokat netezünk

 

A fogyókúra nem csak arról szól, mit eszel. Arről is, hogyan élsz. De hogy az okostelefontól kövérek leszünk? Na neeee!

 

A kék fény kövérít - sajna igaz!

Pedig igaz!

 

Az okostelefontól éhesebbek leszünk: a fénye ugyanis meghosszabbítja az éhségérzetet, még akkor is, ha nemrég laktunk jól. A telefonokból, tabletekből és számítógéek képernyőjéből áradó kék fény emellett az anyagcserét is megváltoztatja, annál, aki hosszabb ideig ki van téve neki, magasabb az inzulin- és a vércukorszint is. A fény ugyanis összezavarja a seezrvezetünk belső óráját, így azt is, hogy éppen nappal van-e vagy éjjel, enni kell-e vagy a bevitt kalóriákat feldolgozni.

 

A tabletek fénye álmatlanságot is okoz.Ráadásul kövérít...

 

A kutatások szerint, melyben a kísérleti alanyok fele sima lámpafényben ült, míg másik felük a tabletek, okosteleofnok és a TV által sugárzott kék fényben, a kék fény sugárzás és a megnövekedett éhségérzet között egyértelmű a kapcsolat.

Egy 3 óráig tartó sugárzásnak kitett emberek vizsgálatakor kiderült, hogy a kék fény egyértelmű hatással van mind az éhségérzetre mind a szervezet energiaháztartásásra (ezen belül is a vércukor-feldolgozási-beépítési képességre). Egy film pedig, reklámokkal együtt, simán eltart 3 órát, nem beszélve arról, hogy számold össze, napi hány órát töltesz a számítógép, telefon, tablet képernyőjét nézve…

 

A kék fény és az alvás

 

De nem csak az éhségérzetre hat ennyire erősen a képernyőkből származó kék fény. Különösen az esti facebookozás, e-mail vagy e-book olvasgatás hat kezdvezőtlenül a szervezetre. A kijelzőkből sugárzó fény miatt ugyanis az agy úgy érzékeli, még nappal van. Más szavakkal: a kijelzők fénye ébren tart minket, ugyanis nem indul be miattuk a melatonintermelés. (A melatonin az a hormon, mely a sötétség hatására termelődik és amely hatására beindul az elálmosodás folyamata.)

 

Rossz hír, hogy az internetet rendszeresen használók közül a tabletek tuladjonosainak 68 %-a magával viszi tabletjét az ágyba, hogy még egyszer, utoljára lecsekkolj a bejövő üzeneteit és netezzen kicsit. Sajnos, minél közelebb van a szemünkhöz a fény, annál erőteljesebben hat ránk. Azaz: annál később fogunk elálmosodni…. De miért olyan nagy baj ez?

 

Alváshiány és elhízás – még egy pofon a fogyókúrának

 

Márpedig, ha később álmosodunk el, kevesebbet is alszunk. A kialvatlan szervezet pedig teljesen másként viselkedik, mint “normális”, azaz kipihent állapotban. Például nem, illetve csökkent mértékben termel egy nagyon fontos hormont, nevezetesen a gherlint. A gherlin az a hírvivő anyag, melynek hatására a gyomor tudtára adja az agynak, hogy jóllakott. Ha a gyomor tele, jelzi az agynak, hogy “hahó, jóllaktam, nem kérek már enni!”. Az üzenetet veszi az agy és kiadja nekünk az ukázt: ideje befejezni az étkezést… Ennek hatására mi elégedetten hátra dőlünk és hasunkat simogatva elégedetten nyugtázzuk: “Hű, de jól laktam!”. Ha kevés a szervezetben a gherlin, akkor nem, vagy csak később “jövünk rá”, hogy már jól laktunk, ezáltal rengeteg felesleges kalóriát viszünk be a szervezetünkbe.

 

Nem megy az alvás? Tanuld újra!

>>>  Alvástréning tanfolyam jelentkezés <<<

 

Egy szó, mint száz: a kialvatlanság miatt többet eszünk, ráadásul a kialvatlan szervezetnek sokkal rosszabb az inzulinérzékenysége. Így a bekerült szénhidrátokat a szervezet nem képes hasznosítani, hanem szépen elraktározza, mégpedig ZSÍR formájában…

Még egy fekete pont tehát a képernyővel rendelkező kütyük számláján.

 

De akkor ne netezzek egyáltalán?

 

Téééényleg nem jó éjszaka netezni? ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!

 

Nem erről van szó. Két dolgot tudsz tenni. Letöltöd az ingyenesen használható f.lux programot, amely a kék fényt narancssárgássá teszi.
Másrészt pedig tartsd be az egyórás szabályt: lefekvés előtt egy órával már ne használd az elektromos kis kütyüjeidet, hanem:

  • olvassál
  • vasaljál
  • kreatívkodjál
  • hancúrozzál. 🙂

 

Szép álmokat, jó esti olvasgatást kívánok!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!