Alvástréning

Tavaszi óraátállítás – így küzdj meg a kialvatlansággal

Vigyázat, nem csak a kialvatlansággal számolhatunk!

Kínzó álmosság, nappali alvásrohamok, fej- vagy hátfájás, nagy nasizások, észvesztő vágy a csokik, kávék és cukros italok iránt – mindez az óraállítás miatti kialvatlanság következménye is lehet.

A legtöbb ember ugyanis az alvásából kiesett egy óra mínuszt, ami a tavaszi óraátállítással jár, nem tudja behozni – azaz nem képes átállítani a szervezetét pacsirta üzemmódra.

Eddig télen 11-kor feküdtünk és hatig aludtunk – ez a hét óra még mindig kevesebb, mint ami egy átlagos felnőtt ember alváshigénye. Majd eljön a márciusi napforduló és mi még mindig 11-kor fekszünk – az a kevéske hét óra alvás egy csapásra hat órára zsugorodik. Ez testvérek között is 1-1,5 óra alváshiány, amelyet MINDEN EGYES NAP cipelünk magunkkal – egészen a téli óraállításig.

 

óra tavaszi óraátállítás

Mennyit kell aludnia egy felnőtt embernek?

A felnőttek (és gyerekek) 70-80 %-a kialvatalnsággal küszöködik – és sokszor észre sem veszi, milyen egészségromboló hatással van a kialvatalnság a szervezetre. A fáradtság alapfunkcióvá válik, azt hisszük, gyárilag vagyunk zombik. Este természetes mozdulattal állítod be reggel 6-7-re a vekkert – pedig a kipihent szervezet magától ébred. Hol vannak már a madárcsicsergős reggelek, amikor frissen, fitten kiugrottunk az ágyból! Pedig lehetnének! Egy átlagos felnőtt napi alvásigénye 7-8 óra körül mozog, a legtöbben 7 és fél órát aludnánk – ha hagynának.
Illetve ha időben ágyba bújnánk ,ez azonban ritkán történik meg.

A modern ember alváshiányáról még: http://alvasguru.hu/alvaszavar-az-ejszakai-fenyek-miatt/

A felnőtt lakosság nagy része kialvatlan – kb. 13 százalék az, aki nem panaszkodik álmosságra, nappali fáradtságra vagy kialvatlanságra. Tavasszal azonban talán még ők is kialvatlanságtól küzdenek.

Az ok: egy órát állami rendelvényre lenyesnek az alvásidőnkből.

A kialvatalanság ára

Pedig igencsak jót tenne az egészségünknek, ha rendesen kialudnánk magunkat. A kialvatalnság ugyanis hatással van nemcsak az egészségünkre, hanem az érzelmi stabilitásunkra, a stressztűrésünkra, a fájdalomküszöbünkre, sőt, még a döntési képességeinkre is.

 

ásító nő

Nézzük sorjában.
Egy kialvatlan ember fáradt. Ez világos. De mit is jelent a fáradtság? Mindenek előtt, ami a legszembetűnőbb, az az érzelmi stabilitás hiánya (v.ö. „Ha nem alszol eleget, idegbeteg leszel.”).

A fáradt agy ugyanis alapvetően abban (is) különbözik a kipihent agytól, hogy nincs összeköttetés érzelmi késztetéseinket szabályzó központ és agyunk racionális központja között. Az eredmény: túlreagáljuk a helyzeteket, egy-egy stresszhelyzet, amire máskor csak legyintünk, fokozott érzelmi reakciókat vált ki belőlünk, és pechünkre az érzelmeinket sokkal vehemensebben fejezzük ki, mint egyébként.

Érdemes még megjegyezni, hogy egy álmatlan (vagy egyéb okból tartósan kialvatlan) embernek MÁSFÉLSZER akkora esélye van arra, hogy hátfájós lesz, mint a jóalvóknak.

 

Krónikus fájdalom gyógyítása alvással: http://alvasguru.hu/kronikus-fajdalom-es-alvaszavarok-pofonegyszeru-megoldas-egy-osi-problemara/

 

A kialvatlanság ugyanis gyulladásokat okoz, ráadásul a fájdalomküszöbünk ilyenkor drasztikusan csökken. De nemcsak az érzelmi stbilitásunkat befolyásolja a kialvatlanság, hanem a hormonháztattásunkat is. Az emésztőrendszer felborulása következtében visszafojthatatlan vágyat érzünk a sütik, csokik, kekszek és gyorskaják iránt – két okból is. Egyrészt a szervezet a bevitt kalóriákból próbálja ébren tartani magát, másrészt a hormonjaink is azt jelzik ilyenkor, hogy együnk-együnk-együnk.

A kialvatlanság miatti éhségérzetről bővebben itt: http://alvasguru.hu/inzulinrezisztencia-es-alvaszavarok/

Mit tehetünk az óraállítás miatti kialvatlanság ellen?

A kialvatlanságon például egy jó ebéd utáni szieszta sokat segíthet. De mit tegyen az ember lánya, ha nincs lehetősége szundítani egyet ebéd után?

A tavaszi óraátállítás nem kell, hogy feltétlenül kialvatlanságot okozzon – ugyanis simán át tudjuk állítani a belső óránkat, hogy együtt ketyegjen a „külsővel” – azaz egy órával hamarabb álmosodjunk el.
Ez a belső átállás nem is olyan nehéz: mivel a szervezet biológiai órája a nap járásához igazodik, fontos, hogy minél többet tartózkodjunk a természetes fényben, különösen reggel. Tehát felkelés után, már rögtön vasárnap elkezdhetjük gyakorolni napimádó életmódunkat: 20 perc reggeli séta vagy kocogás meg is oldja a problémát, de minimum az, ha a reggeli kávédat a teraszon fogyasztod és közben a fény felé fordítod az arcodat.

Este igyekezzünk mindig egy kicsit hamarabb ágyba bújni és kerüljük a számítógép vagy az okostelefon kijelzőjének erős fényét. Elalvás előtt egy órával már csak olvasni, szöszmötölni, másnapi szendvicseket készíteni volna szabad.

Összegzés

Nagyon fontos tehát, hogy a tavaszi óraállítás ne viselje meg túlságosan a szervezetet.
Már egy-másfél óra alváshiány is 36%-os teljesítménycsökkenéshez vezet – az egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ha kicsit is szereted magadat, megpróbálsz minél hamarabb átállni az egy órával korábbi lefekvésre.
Az elején nehezen fog menni a felkelés, de 7-9 nap alatt, ha reggel napozol, este pedig kerülöd az erős fényt, simán menni fog!
Tégy az egészségedért, aludd ki magad és légy napimádó!

Sok-sok alvást és madárcsicsergős tavaszt kívánok:

Horváth Ágnes

alvástréner

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!