Álmosan ébredsz?
Nem fogod elhinni, mennyi mindenen múlik, hogy hogyan ébredünk!
Szokásaink nagyban meghatározzák, hogyan élünk – és hogyan ébredünk. A reggeli rutin – felkelés után benyomod a kávéfőzőt, felhörpinted a kávéd, magadra rángatod a ruháid majd szaladsz dolgozni – elronthatja nemcsak a reggeleidet, hanem az egész napodra rányomhatja a bélyegét.
Megszokásainkon nem könnyű változtatni – ám ha felismerjük, hogy mennyire meghatározzák a közérzetünket, talán egy kicsit könnyebb dolgunk lesz. Szervezetünk felébredéskor egy egész sor folyamaton megy át, amiről nem is tudunk – reggeli szokásainkkal pedig támogathatjuk ezt a folyamatot, segítve a szervezetnek a felébredésben, de ellene is mehetünk, reggeli fáradtságot vagy a hajszoltság érzetét előidézve.
1# hiba: használod a szundi funkciót
És nemcsak egyszer.
Fél órán át ötpercenként csörög az óra, vagy visszaalszol még 10 percre és utána a párod ébreszt – majd kapkodva öltözöl. Ha számodra az alvás fontosabb, mint a nyugodt, lassú készülődés, akkor most mondok valamit, amitől leesik az állad: a szundi funkció használata nem fog kipihentebbé tenni. Sőt! Az alvás ugyanis ciklikusan visszatérő, kb. 90-100 perces szakaszokból áll, a felületes alvástól kezdve a mélyalváson át a REM fázisig, ahol is álmodunk, majd a 90 perces szakasz újraindul. Ha az óracsörgés után visszaalszol, a 90 perces alvásciklus újraindul – és 10 perc múlva, mikor az óra újra csörög, Te már újra a mélyebb alvási fázis felé sodródsz – azaz semmivel nem fogsz éberebben, frissebben kelni, mint 10 perccel ezelőtt.
>>> Megoldás: állítsd az órát eleve későbbre, vagy feküdj le korábban és aludd ki magad rendesen.
2#hiba: Első a kávé
Azt hiszed, kávé nélkül megszólalni sem tudnál reggelente?
Akkor alaposan alábecsülöd magad! A szervezet önmagától is képes a felébredésre, sőt, a felébredés folyamata már jóval óracsörgés előtt beindul – és felkelés után magától folytatódik a mozgás, a fény és a bevitt szénhidrátok hatására.
Ráadásul a szervezeted magától termeli az adenozin nevű hormont, melyet „természetes kávé”-nak is hívhatánk – meggátolja ugyanis, hogy elálmosodjunk napközben. Az adenozin az álmosságra, alvásra való késztetést gátolja tehát az agyban – feltéve, ha nem kávézol minjárt korán reggel.
>>> Megoldás: A kávéval épp az adenozin hormont „oltod ki” a szervezetedben – jobb lenne tehát, ha a kedvenc feketédet a munkahelyedre beérve fogyasztanád el 9-10 óra körül.
3# hiba: kihagyod a reggelit
Egy 2013-as tanulmány szerint a fogyózó nők közül azok fogytak többet (kilókban és centikben mérve is), akik rendesen reggeliztek.
Ha ez még nem elég ok, hogy meggyőzzelek a reggeli fontosságáról, akkor van még néhány érv a tarsolyomban.
Ahhoz, hogy agyunk, főképp a memóriánk megfelelően működjön, a szervezetnek glükózra van szüksége. Glükózt pedig a bevitt tápanyagokból tud a testünk előállítani – ezért legjobb, ha magas rost- és proteintartalmú ételeket fogyasztunk reggelire, péládul egy finom rántottát teljes kiőrlésű kenyérrel – és gyümölcslével vagy gyógyteával, lásd 2-es pont.
Kutatások azt is kimutatták, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen reggeliznek, jobban teljesítenek az iskolában és jobb jegyeket kapnak, mint nem reggeliző, csak tízóraizó társaik.
>>> Megoldás: legyen otthon reggelinek való finomság a hűtőszekrényben, ehhez elég, ha hétvégén jó sok mindent bevásárolsz. A reggelinek való szendvicset este is elkészítheted – így nem kell kora reggel kapkodni.
4# hiba: Sötétben készülődsz
Álmosan hunyorogni senki sem szeret reggelente – pedig ha tényleg fel szeretnél ébredni, jobb, ha minél előbb hozzászoksz a fényhez.
A fény jelzi a szervezet számára, hogy reggel van – semmi más. Retinánk mögött ugyanis apró fényérzékelő receptorok vannak, melyek közvetlenül az agyunkkal és nem a látóideggel állnak kapcsolatban. Ezen belül is az agy azon területével, amely a belső biológiai óránk szabályzásáért is felelős. Ha reggel nem ér minket a fény, a szervezet azt hiszi, még éjszaka van – egyrészt lassabban ébredünk fel, másrészt a biológiai óránkat jól eltoljuk egy jóval későbbi időpontra, melynek következtében később is álmosodunk el.
>>> Megoldás: télen gyújtsd meg a lámpákat az összes szobában és reggel vagy délelőtt menj ki a munkahelyedről az udvarra, ha szünetet tartasz. A lényeg, hogy minél többet érjen a természetes fény.
5# hiba: Nem alszod ki magad
A reggeli álmosság legfőbb oka, ha nem alszod ki magad.
Lefordítva ezt gyakorlati dolgokra: azért nem alszod ki magad, mert nem fekszel le időben. Vagy mert az alvásod minősége nem megfelelő, esetleg mert álmatlanságban szenvedsz és nehezen tudsz elaludni. Az is lehet, hogy az éjszakai felébredők népes táborához tartozol és hajnalonta nyitott szemmel bámulod a plafont. Esetleg hajnalban, hogy átaludd az éjszakát, bedobtál egy altatót.
Akárhogy is van, rendkívül lényeges, hogy elegendő pihenéshez juss. Az álmatlanságon, az éjszakai felébredésen lehet segíteni – nem csak gyógyszerekkel.
Megoldás:
az álmatlanságról itt olvashatsz bővebben: http://alvasguru.hu/blog/
Az altatókról való leszokásról itt találsz infókat: http://alvasguru.hu/gyogyszerek-altatok-elvonasi-tunetek-leszokas/
Ha ide kattintasz, akkor pedig részt vehetsz az ingyenes Mini Alvástréning tanfolyamon:
http://alvasguru.hu/mini-alvastrening/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: