Alvás állatokkal – álmatlanságot is okozhat?
Bekéredzkedik az ágyadba? Alváskutatók szerint négylábúaknak a saját ágyában a helye!
Négylábú kedvenceink. legyenek akár kedves kis szőrpamacsok vagy harcias ebek, életünk részévé válnak. Megosztjuk velük a lakásunkat, az ételünket, a kanapénkat….sőt, néha az ágyunkat is! Odasimulni egy házikedvenc finom meleg bundájához – az maga a mennyország. Vagy mégsem?
Ezt mondja a tudomány
Alváskutatók szerint nem. Számtalan felmérés, vizsgálat született arról, hogy a házi kedvenceink zavarják az alvásunkat és éjszaka minimum egyszer, de van, hogy többször, felkeltenek. Nem is akárhogyan.
– harapással
– csípéssel
– karmolással
– fészkelődéssel
– ugatással
– „puszik” adásával
– meredt fixírozással
– jelzéssel, hogy ki kell menniük WC-re
– hányással és egyéb undi dolgok produkálásával (néha egyenest az ágyba)
– stb. a variációk száma végtelen lásd a szemléltetett ábrákon 🙂
A kép forrása: winningateverything.com
3 macska és 2 terrier
A SLEEP magazin 2014-es számában közölték azt a kutatást, mely szerint az állatokkal alvók fele számolt be arról, hogy bizony felébred az állatai miatt. A vizsgált alanyok 1-5 ház ikedvenccel osztották meg ágyukat, pl. 2 macska és 3 terrier társaságában aludtak. Ha az egyik az ágyadba szokik, követi a másik, míg végül már úgy érezheted, kisebb tömeg alakult ki az ágyadban.
„Van egy angóra nyulam is, de ő nem jöhet fel az ágyamba. A többiek nem engedik – komoly hierarchia alakult ki köztük, úgy ám!” – mondja a terriereket tartó hölgy a New York Timesnak. Persze nemcsak Amerikában szuszog mellettünk népes állatsereglet, ugye ezt nem is kell mondanom…
Miért jó a négylábú az ágyban?
Az nem is kérdés, miért szeretünk velük aludni, legyen az papagáj, csüngőhasú disznó (Paris Hilton kis kevence) vagy öleb. A szervezet egy másik test érintésére oxitocint termel – ezért szeretjük, ha megölelnek vagy ezért imádunk állatokat simogatni. Az oxitocin boldogsághormon – ezenkívül nyugtató, altató hatású, remekül csillapítja a depressziót, az álmatlanságot és a szorongást.
Van itt azért egy másik tényező is, nevezetesen, hogy próbálj meg, mondjuk 3 macskát kizárni a hálószobádból. Vedd meg nekik a legdrágább cicaágyat, a legpuhább takarót. Tedd be őket a méregdrága cicaágyba, simítsd el rajtuk a takarót, majd hálóajtó bezár, villany lekapcs – és találd ki, mi történik 2 percen belül, ahogy lefeküdtél! A megfejtést kommentben kérném alább!
Azért van itt egy kis bibi
„Az embereknek két lába van, de a kutyának négy! Ha mind a négyet kinyújtja, hogy nyújtózzon egy nagyot, akkor gyakorlatilag leesek az ágyról!” – mondja egy dán dog tulajdonosa.
Alvás macskával: harc a territóriumért
Macskák esetében pedig: a macskák területeket szeretnek birtokolni, az ágy is a saját territóriumuk egy része. Ezenkívül, ha egy macska éhes, vagy unatkozik, bármit megtesz, hogy magára vonja a figyelmed. Ha pl. kimész WC-re, az számukra egyet jelent avval, hogy eljött a játék vagy az etetés ideje. És máris kiűzték az álmot a szemedből!
„Egyszer az alvásklinikára besétált egy nő – súlyos álmatla.nság gyötörte – és nem volt hajlandó elismerni, hogy az ajtaja előtt miákoló 5 (!) macska az oka, hogy minden hajnalban felébred!” – mondja a Mayo Alvászavar Központ szakértője.
Az alvásmintázatunk sem egyezik
Ráadásul, ami az állatokat nem zavarja, az az embert igen. Nem egyforma alvásmintázattal rendelkezünk ugyanis. Míg a legtöbb állat, például a macskák, szakaszosan alszik és gyakran felébred, addig az emberre nem ez a jellemző.
Alvás kutyával: fut, szalad és harcol álmában
Kutyák alvásánál pedig gyakran megfigyelhetjük, hogy mihelyt elkezdenek álmodni, azaz elérik a REM alvási fázist, ugatni, nyüszíteni, futni kezdenek álmukban – amivel garantáltan felébresztik az éberebben alvó gazdájukat. Ezenkívül a kutyák szeretik kiásni az ágyukat, azaz a földbe egy kis fészket ásnak maguknak – amennyiben a szabadban töltik az éjszakát. Tegye fel a kezét az a kutyabarát, akit még nem próbált meg kutyája kiásni az ágyból!
A kép forrása: eatliver.com
Összegzés: mit tehetünk?
Alvásszakértők azt javasolják, hogy csak akkor aludjunk háziállatokkal, ha nem szenvedünk álmatlanságban, nagyon jó alvók vagyunk és könnyedén vissza tudunk aludni. Ellenkező esetben az alvásunk folyton zavart szenved szuszogó, nyalogató, unatkozó kedvenceink miatt.
Legjobb, ha eleve megtanítjuk nekik már a kezdetektől fogva, hogy hol a helyük (bárhol, de nem az ágyunkban). Jelöljünk ki nekik egy alvóhelyet – és biztosítsuk magunknak a zavartalan alvást. Miákoló, nyüszítő, kaparászó állatainkat távolítsuk el a lakásból (ha van kertünk), vagy legalábbis a hálószobánk ajtajához lehetőleg ne férkőzzenek oda.
A megfelelő alvási szokások kialakításával sokat tehetünk az egészségünkért.
.
Állatok alvásáról itt olvashatsz: http://alvasguru.hu/hogyan-alszanak-az-allatok/
.
Még több infó az alvásról: http://alvasguru.hu/blog/
.
Itt nézd meg, mit mondtak a háziállatokkal való alvásról a többiek: bit.ly/alvashaziallatokkal
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: