Felpörget az év végi hajrá? Így tedd le a stresszt a karácsonyi ünnepek alatt!
Egy amerikai-kanadai tanulmány kimutatta, hogy a teljes munkaidőben dolgozók 70 %-a sokkal stresszesebbnek érzi magát az Ünnepek előtt, mint egyébként.
Pedig a Karácsony a szeretet, a meghittség, a családi békés beszélgetések ideje – elvileg. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a Karácsony ne a hajszoltságról, hanem a békés együttlétről szóljon?
Gyertyafény, meghitt családi vacsorák, ajándékok, kisimult arcú, boldog szülők és gyerekek….
A valóság sokszor gyökeresen más: az ünnepi készülődés boltról boltra való rohanást jelent, sokszor a munkahelyen is ilyenkor van a legtöbb munka, sőt, túlórázni kell, gyakran még szabadságot sem lehet kivenni. Karácsony előtt hajszolt, ajándékokkal teli szatyorral egyensúlyozó, a hisztériáig felstresszelt, fáradt emberek lepik el az utcát.
Jön a Karácsony, kézifék behúz
Majd jön a második forduló: eljön a Szenteste és vele együtt a háromnapos mézesmáz. Most már tényleg le lehet lazulni. Sokaknak ez mégsem sikerül. Nem könnyű az év végi hajrából a kéziféket behúzva lelassulni és átadni magunkat a pihenésnek, az egymással töltött idő örömének.
Érdemes célzottan olyan tevékenységeket végezni, melyek segítenek letenni a hajszolt hétköznapok terheit. Pszichológusok szerint a boldogságot három dolog hozza el: az önállóság érzése, a kompetencia érzése (az, hogy valamiben jók vagyunk) illetve örömet hozó emberi kapcsolatok.
Így tedd le az év végi stresszt
és így maximalizáld a teljesség és a kipihentség érzését:
1, Ne csak a családra összpontosíts!
Habár a Karácsony elsősorban a családi kapcsolatokat tolja előtérbe, felüdítő lehet a barátokkal is találkozni. Egy vidám csajparti megfűszerezi a kötelességszerű találkozókkal tarkított ünnepnapokat. Szervezz meg egy találkát a barátnőiddel egy jó kávézóban, beszélgessetek, nevessetek, adjátok ki a fáradt gőzt. A nevetés a legjobb módja a stressz levezetésének, vegyétek sorra a legcikisebb ajándékokat és pontozzátok a leginkább elrontott süteményt!
A pszichológia állása szerint – hogy tudományosabb vizekre is evezzünk – mindegy, hogy pozitív vagy negatív dolgokról beszélgetünk-e, a lényeg, hogy őszintén beszélgessünk. Egy mély, őszinte beszélgetés többet ér mindennél – főleg, ha a boldogság elérése és a stressz csökkentése a fő cél.
2, Ha már család, akkor konyha!
Tévedsz, ha azt gondolod, a családi élet központja a nappali. Az igazi családi központ a konyhában van, az étel elkészítése és az evés köré szerveződik a családi élet. Ezért érdemes tudatosan „programokat szervezni” a konyhába. Például oly módon, hogy a gyerekeidet is bevonod a sütemény elkészítésébe és a család valamennyi tagja kisebb-nagyobb mértékben kiveszi a részét a házimunkából.
Pszichológusok azt mondják, a közös családi főzés felfogható egyfajta terápiának is. A rosszkedv ellenszere a mozgás, a célorientált cselekvés. És mi lehet jobb cél egy illatos sütemény elkészítésénél? Hogy további jó hírekkel szolgáljak: a főzés növeli az önbizalmat, a koncentrációs képességet és a testi és lelki jól-lét érzését. Depressziós tizenévesek számára kifejezetten ajnálott egy pszichológusok által vezetett főzés-terápia, mely jelenleg sajnos még csak Angliában elérhető, de remélem, nálunk is hamarosan alkalmazni fogják.
3, Vezess hálanaplót!
Írj egy listát, hogy ebben az évben miért vagy hálás!
A hála gyakorlása, a meglévő dolgoknak örülni tudás képessége nemcsak csökkenti a stresszt (és megszünteti a végtelen panaszáradatot), hanem segítségével a világhoz való pozitív hozzááláást is kifejleszthetjük magunkban. Ha véggindolog, miért vagy hálás, mi az, aminek örülsz, milyen ajándékokat kaptál idén az élettől és másoktól, az segít, hogy a rossz dolgok helyett a jóra összpontosíts.
Haladó hála-gyakorlóknak ajánlom, hogy írjanak egy-egy levelet szeretteiknek, barátaiknak, hogy miért hálásak velük kapcsolatban és mi mindent adott a velük való kapcsolat. Könnyfakasztó, megható-nevetős esték alakulhatnak egy-egy ilyen levél átadásakor.
4, Tarts ALVÁSKÚRÁT!
Az alvás minden dolgok alapja. És nem csak simán aludni kell, hanem eleget aludni. Ki kell aludnunk magunkat ahhoz, hogy okosak, karcsúak és egészségesek legyünk, hogy tudjunk a feladatainkra koncentrálni, megfelelő döntéseket hozni és – igen, még ez is – ne jöjjünk ki olyan hamar a sodrunkból. Bizonyára találkoztál már nyűgös gyerekkel, akinek mindössze csak annyi volt a baja, hogy nem aludta ki magát, ám emiatt az egész család idegronccsá vált mellette…Nos, felnőttként is valami hasonló történik velünk, ha nem alszunk eleget.
Éppen ezért, aki álmatlanságban szenved, az jól teszi, ha nem veszi félvállról az alvászavarait. Akár elalvási , akár átalvási problémákról van szó, érdemes szakemberhez fordulni, hogy újra élvezni tudjuk az élet ajándékait.
Alváskutatók azt javasolják, hogy tartsunk alváskúrákat a szabadságunk alatt, azaz maradjunk olyan sokáig ágyban, ameddig csak tudunk és csak akkor keljünk fel, ha már biztosan nem tudunk reggel visszaaludni.
Tudj meg többet az alvásról! http://alvasguru.hu
5, Tegyél jót!
A legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy feldobódj, ha adakozol vagy segítesz egy bajba jutott emberen (vagy állaton). Nem is olyan nehéz, mint hinnéd: egyszerűen csak nézz szét a környezetedben vagy az utcán, keress valakit, aki segítségre szorul és adakozz vagy ajánlj fel bármilyen természetű segítséget! Vigyél ki egy kávét a padon ülő otthontalanoknak vagy egyszerűen add át a helyedet a buszon egy néninek. Vagy akár csak mosolyogj rá egy idegenre – máris ketten fogjátok magatokat jobban érezni!
Kutatások kimutatták, hogy az adakozás jóleső érzésének hatására a szervezet oxitocint termel, mely az egyik legfontosabb boldogsághormonunk. Monika Perez , a Montesszori Iskolák Egyesületének vezetője, ha látja, hogy az egyik csemete valamilyen jócselekedetet csinál, azt felírja a Jótettek Füzetébe, és minden hónapban egyszer felolvassa, hogy ki mikor tett jót, majd megköszöni az illetőnek. „Ezeknek a felolvasásoknak fantasztikus a motiváló ereje!”
Pszichológusok szerint a jócselekedetek a félénkséget is segítik legyőzni. Ez nem csak gyerekek esetében, hanem felnőtteknél is rendkívül fontos, sokan vannak ugyanis, akik nehezen ismerkednek vagy nem szívesen állnak szóba idegenekkel. Ha midezt egy adománygyűjtés céljából teszik, sokkal könnyebben megy, örömöt és békességet csempészve az értintettek szívébe.
5+1, Sportolj
A fitnesstermek, jógastúdiók tulajdonosait gyakran hallom panaszkodni, hogy már jóval Karácsony előtt kiűrülnek a termek és Szilveszter után két héttel (!!!) kezdenek el visszaszállingózni a sportolni vágyók. Pedig a sportra az ünnepek alatt is jó, ha időt szakítunk. Egyrészt nem fogsz ellenállhatalan késztetést érezni arra, hogy elkezdd életed legszigorúbb fogyókúráját, másrészt a sport a leginkább alkalmas eszköz arra, hogy pillanatok alatt letedd a stresszt.
Ha eltekintünk a sport áldásos fogyasztó hatásaitól (ez nagyon önző, divat-orientált dolog lenne), érdemes szem előtt tartani, hogy a sport hatására a szervezet endorfinokat termel.
Összefoglalásként annyit tudok csak mondani, hogy fontos, hogy tudatossá váljunk, amikor pihenésről van szó. Ha engedünk a spontán programoknak, ha nem szortírozunk és rangsorolunk a fontos és kevésbé fontos tennivalók közt,az a pár nap szabadság hamar elrepül. Rajtad is múlik, hogyan telnek el az Ünnepek, hogy ki tudsz-e teret engedni az aktív, örömteli kikapcsolódásnak. Hidd el, ebbe a három napba, a Karácsonyba, sok minden belefér!
Boldog Karácsonyt, szép, nevetéssel teli Ünnepeket kíván:
Horváth Ágnes
alvástréner
http://alvasguru.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: