Ártatlannak látszó szokások, bűnös élvezetek, a rosszkedv csokiba fojtása… ki gondolná, hogy rossz szokásaink súlyos, akár visszafordíthatatlan betegségekhez vezethetnek. De mik is ezek a rossz szokások, amikre nem árt, ha jobban odafigyelünik? Lássunk néhányat!
Extrém fogyókúra
Ha a karcsúság vagy az alacsony testzsír-százalék megszállottja vagy, jól figyelj a szervezeted jelzéseire, mert a diéta könnyen visszaüthet. A túl kevés bevitt kalória vagy a túl intenzív, túl nehéz fizikai aktivitás csökkentheti az ösztrogénszintedet, mely nőknél a menstruációs ciklust zavarhatja meg, férfiaknál pedig többek között a prosztata anyagcsere zavaraihoz járulhat hozzá. Mindkét nemnél alvászavarok, idegesség is kialakulhat csökkent endorfinszint hatására, tehát tessék a boldogsághormonokra is nagyon odafigyelni!
Késő esti izgalmak
Mint például munka, filmek, izgalmas-félelmetes számítógépes játékok, veszekedés. A kortizolszint (ez egy stresszhormon) csökkenni kezd a véredben, ezáltal lassul le a szervezet és kapcsol át pihenő üzemmódba. Ám ha késő este stresszeled magad, akkor a kortizol szintje nemhogy csökkenne, hanem még nőni is fog a véredben, ezáltal akadályozva az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést.
Görbe éjszakák, kevés alvás
Elég, ha egyetlen éjszakát forgolódással, munkával vagy bulival töltesz, és máris búcsút mondhatsz egy nagyon hasznos hormonnak, nevezetesen a leptin nevű anyagnak a véredben. A leptin az a hormon, mely „megüzeni” az agyadnak, az agy éhségközpontjának, hogy jóllaktál. Ezen hormon hiányában többet és gyakrabban fogsz enni. A szükségesnél több tápanyagbevitel pedig hadd ne mondjam meg, mivel jár… ( Azt már csak súgva, félve, zárójelben merem mondani, hogy a túlsúlyosaknak közel fele (!) álmatlanságban szenved.)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: