Hogyan segíthet az önismeret az alvászavarok leküzdésében?
Hetek óta vadászok egy jó önismereti tesztre, hogy megoszthassam veletek is és lám, végre ráakadtam. Ez pedig a Meryers-Briggs féle személyiségteszt, amit melegen ajánlok kitölteni minden álmatlankodónak és jóalvónak egyaránt. De ha nem tudsz aludni, akkor főleg neked szól ez a bejegyzés.
Mi köze az alvászavaroknak az önismerethez?
Direkt módon nem sok (az alvás egy fiziológiai jelenség, mely az agyban zajlik le, ilyenkor megy a test néhány órás „szabira”), ám indirekt módon nagyon is sokat lehet profitálni abból, ha jól ismered magad. Ha ugyanis nem tudod feloldani a benned rejlő ellentmondásokat, esetleg nem is tudsz róluk, nem fogsz tudni jó döntéseket hozni. Esetleg megragadsz egy olyan munkahelyen, ahol semmi keresnivalód vagy sorozatos konfliktusok döbbentenek rá arra, mi is jó neked és hogyan szereted, ha az emberek viselkednek veled szemben. Rossz barátokat választasz és általában véve elfecsérled az idődet olyan hobbikra, emberekre, házasságokra, amik valójában nem építő módon hatnak rád. És evvel meg is érkeztünk az alvászavarokhoz: kevés vagy hiányos önismeret ->> konfliktusok, problémák, viták, kudarcok ->> idegesség, szorongás ->> alvászavar. A teszt, amit találtam, a Carl Gustav Jung személyiségtipológiájára épül, de kiegészül egyéb elemekkel is.
Egy kis elmélet: hány ember lakozik bennünk?
Jung – nagyon okosan – rájött, hogy az ember tele van ellentmondásokkal. Egyetlen ember sem testesít meg egy tiszta személyiségtípust, mindegy, milyen módon határozzuk meg ezeket a típusokat.
Arról, hogy kicsoda Junk, itt olvashatsz többet: http://mlmhogyan.com/pszichologia/tag/c-g-jung/
Elméletéből kiindulva az ember, élete során, élményeket és tapasztalatokat gyűjt, melyek teljesen ellentétes minőségekből tevődnek össze. Ezek az ellentétes élmények általában kiegyensúlyozzák egymást. Hogy a személyiség temperamentuma, gondolkodásmódja, a külvilág élményeinek feldolgozása szempontjából mennyire tolódik el egyik vagy másik végletbe, azt egy skálán lehetne szemléltetni.
A külvilág élményeinek feldolgozása szempontjából például képzeljünk el egy skálát, melynek egyik végén a teljesen magába húzódó (introvertált), másik végén pedig a teljesen kinyíló, mások felé forduló személyiségtípus van (extrovertált). Jung szerint a kérdés csak az, hogy mennyire tolódik el a skála egy ember esetében egyik vagy másik véglet felé, tehát a skála mely pontján helyezkedünk el. Bármelyik típus is dominál egy ember személyiségében, világhoz való viszonyában, a másik típus is ott van benne elrejtve a tudat alatt.
Az első lényeges szempont egy ember személyiségében tehát, hogy merre irányul a figyelme: kifelé, a többi ember, a külvilág eseményei felé, vagy befelé, a saját megtapasztalásai, érzései felé. Eszerint lesz valaki introvertált vagy extrovertált.
A személyiség másik összetevője, hogy az ember az őt ért élményeket milyen módon közelíti meg, hogyan dolgozza fel: racionálisan (gondolatokra vagy érzésekre helyezve a hangsúlyt), vagy irracionálisan, azaz az észlelés és intuíció segítségével. Hogy az irracionális megközelítés világos legyen, észlelés alatt azt érjük, hogy az észlelő számára a világ érzékszervekkel való megragadása a hangsúlyos. Tehát az a fontos számára, amit lát és hall, ezt meg is jegyzi, emiatt nagyon jó a megfigyelőképessége. Az intuitív ember a lehetőségek és összefüggések, felismerések szempontjából közelíti meg a világot. Vagyis látja az eseményeket, majd egyszer csak „valami bekattan” és rájön az események közötti összefüggésekre vagy meglátja a jövőbeni következményeket. Emiatt úgy tűnhet, az intuitív típus nem is e világból való, mert folyton elréved a saját asszociációiban.
Egy ember tehát a fent felsorolt típusoknak a keveréke, aszerint, hogy merre irányul a figyelme illetve miként dolgozza fel a világ eseményeit. Lehetsz kifelé forduló-érző (érdekel a külvilág és meghatározod, hogy egy-egy dolog benne tetszik-e, vagy sem), vagy esetleg introvertált érzékelő (ez esetben imádod figyelni az eseményeket és megjegyzel apró részleteket, melyeket aztán jól megtartasz magadnak).
És a gyakorlat: hogyan használd a tesztet?
Az oldalon 4, 20, 72, 88 ill. 94 kérdéses tesztsorozat található, ha tudsz rá időt szánnod, ugyani minél több kérdést válaszolsz meg, annál pontosabb a teszt. Én az összes tesztet megcsináltam és mindegyikre ugyanazt a személyiségtípust dobta ki. Tehát én egy markáns hadvezér vagyok, akárhány kérdést is válaszoljak meg.
Ha a teszt előtt elolvasod a személyiségtípusokat, biztos, hogy besorolod magadat valamelyik típusba. Általában abba, akivé nagyon válni szeretnél. Na, aztán ha kitöltöd a tesztet…. lehet, hogy meg fogsz lepődni! J
Jó szórakozást!
A teszthez KATT IDE!
http://lelektanitipusok.net/ismeretek/alapismeretek
ui. Neked mi jött ki, melyik típusba tartozol? Segített a teszt? Meglepődtél? Írd meg kommentben!
Szeretném a tesztet kitölteni!
Kedves Éva!
Ennek semmi akadálya, rákattintsz a linkre és feljön az oldal, ahol ki lehet tölteni.
Szeretném kitölteni a tesztet