Mi fán terem a pszichológus?
Voltál már pszichológusnál? Ha igen, és el is újságoltad az ismerőseidnek, akkor tudod, hogy 3 standard kérdést szoktak e hír hallatán csípőből kérdezni:
1, “És milyen volt?”
2, “Megmondta, hogy mi bajod?”
3, “Hipnotizált?” (Ez utóbbi a legviccesebb)
Szóval a magyar ember lányának/fiának igen csekély fogalma van arról, hogy mi fán terem a pszichológus. A közhiedelem szerint aki pszichiáterhez jár, az gyagyás (ergo nem beszámítható, bármelyik pillanatban nyáladzani kezdhet és láncfűrésszel szabdalhatja fel szeretteit), aki pedig pszichológushoz jár, az beteg. Ha nem lenne beteg, nem járna, orvoshoz is akkor megyünk, ha betegek vagyunk, az agyturkásszal sincs ez másképp. Azzal, hogy a Külföld (Woody Allen megvan?) töretlen lelkesedéssel látogat különféle terápiákat, csoportokat, veti magát az analitikus díványára és csillogó szemmel adja tovább az agyturkásza telefonszámát, az itthoni Közvélemény nemigen tud mit kezdeni.
Miért érdemes pszichológushoz járni?
A válasz egyszerű: azért, mert segít neked más szemszögből látni a világot. Ha van egy “problémád”, amin évek óta görcsölsz, agyalsz, húzod-tolod, beszélsz vagy mélyen hallgatsz róla, mihelyt egy másik megközelítésből szemléled, már nem is olyan félelmetes. A mumusról, ami eddig óriásinak és félelmetesnek tűnt, kiderül, hogy nem is olyan vérengző-karmos fenevad, mint hitted. Nincs az a mumus, ami ne szaladna világgá, ha minden oldalról jól megnézegetjük!
Szép új világ
Tehát a pszichológus nem mondja meg, hogy mi bajod, sőt azt sem, hogy milyen vagy (béna, töketlen, zsarnok, kapzsi stb.), ezt úgyis naponta megkapod felebarátaidtól ingyen. Hanem rávilágít a megoldhatatlannak tűnő dolgokra olyan nézőpontból, ami neked eszedbe sem jutott. Neked meg nincs más dolgod, mint rácsodálkozni a szép új világodra és megállapítani: “jé, ennyi az egész?”
Mennyibe kerül?
Egy beszélgetés nem kerül semmibe. Vagy maximum egy kávé árába. A barátaid bármikor szívesen végighallgatnak és megértően bólogatnak, hogy tényleg, milyen nehéz helyzetbe is kerültél. Mégis van egy lényeges különbség egy baráti beszélgetés és egy szakemberrel való beszélgetés között. Ezt a “kis” különbséget a pszichológus 4-6 évig tanulja az egyetemen. Megtanul figyelni rád.
Ennek a figyelemnek köszönhetően másképp látod a világot és benne önmagad. Olyan kincset kapsz, amelyből életed végéig táplálkozol. Olyan dolgokat tanulsz, ami az összes további nehézségen is átlendít, ami még előtted áll.
Ha jók az infóim, akkor egy beszélgetés 5000-15.000 Ft-ig terjed, ez attól függ, kit választasz. Ne ijedj meg, ha nincs pénzed, egy szakemberhez nem kell feltétlenül “járni”, sokszor egyetlen beszélgetés is elég, hogy helyükre billenjenek benned a dolgok. Az Alváscentrumokban is vannak pszichológusok, hozzájuk is fordulhatsz, sőt, az ottani kezelésnek ez része is. Ezenkívül, ha úgy érzed, a mumus, ami üldöz, régi keletű dolog, akkor vannak ingyenes beszélgetős csoportok, melyek nagyszerűen működnek és évtizedes tapasztalatok alapján segítenek minden hasonló cipőben járó, sérült vagy rendellenesen működő családból származó emberen.
Néhány hasznos link:
www.aca.hu
www.anonimalkoholistak.hu
http://www.na.info.hu
http://www.alvascentrum.hu/budapest/allami-egeszsegugyi-kozpont-alvasdiagnosztikai-es-terapias-kozpont.html
Kommentek