Ezek a legfontosabb tudnivalók, ha le akarsz szokni az altatókról
Mindegy, hogy Prozacot, Seroxatot, Zoloftot, Depsant, Xanaxot, Rivotrilt vagy éppen “csak” Sanvalt szedsz (amiről vagányan azt füllentette a háziorvosod, hogy 6 óra múlva kipisiled), ha le akarsz szokni róluk, tudnod kell néhány dolgot.
Tudnivalók leszokás előtt
A legfontosabbak:
1, Ha szedsz antidepresszánst is és altatót vagy nyugtatót is, akkor előbb az altatóról/nyugtatóról, aztán az antidepresszánsról szokj le. A sorrend fontos.
2, A leszokás egy folyamat, ami minimum hónapokig, egyeseknél 1-2 évig is eltart. Mindenkinél különböző időt vesz igénybe, míg az elvonási tünetek teljesen elmúlnak.
3, A leszokás nemcsak egy folyamat, hanem egy projekt, amit nem szabad egyedül csinálnod. Először is olvass utána az elvonási tüneteknek és olvastasd el ezeket a családtagjaiddal is. Meg a barátaiddal – hogy mire számíthatnak veled kapcsolatban (pl. lehet, hogy feszült leszel és ingerlékeny, esetleg sírós vagy éjszaka nem tudsz majd aludni). Fontos, hogy a környezeted mindenben támogasson és elismerje kűzdelmeid fontosságát. Még fontosabb, hogy te magad tisztában legyél avval, hogy hősiesen kűzdesz és nap nap után állod a sarat az elvonási tünetekkel szemben – hol jól tűröd, hol kevésbé, de hős vagy és minden nap büszke lehetsz magadra ezért.
4, Az elvonási tüneteket többször is olvasd el és ha azt látod, hogy rajtad is jelentkeznek (jó hír, hogy nem mindenki éli át őket vagy csak nagyon enyhén), ne ess pánikba. Ha ellenállsz, avval nem segítesz magadnak, fontos, hogy tudd, hogy a tünetek nem betegség következményei, hanem a gyógyszerelvonásra reagál így a szervezeted. Bármit is tapasztalsz, tudnod kell, hogy a gyógyulás útján jársz. A tünetek idővel elmúlnak, még ha úgy is érzed, túl sokáig várat magára a tisztulás.
5, Ha antidepresszánst szedsz vagy az altatóról leszokva nagyon erősek a tüneteid és nehéz velük bármit is kezdeni (pl. akut szorongás), akkor keress magadnak egy szakembert. Ha már van orvosod és nem tűnik nyitottnak a leszokásban, akkor keress egy másikat – addig keress, míg találsz egy olyan pszichiátert, akinek vannak tapasztalatai a leszokásról és támogatni tud téged ebben.
6, Nagyon ritkán, de van olyan helyzet, amikor a csökkentett dózisról (amit nagy melóval letornáztál a nagyobb dózisról kisebbre) vissza kell térni nagyobbra, mert olyan élethelyzetben vagy, hogy a leszokás nem időszerű. De ezt úgyis érezni fogod, az esetek legnagyobb többségében van az emberben elég szufla és bátorság ahhoz, hogy szermentes, tiszta és önálló életet éljen.
Ha baj van: ki a “normális” pszichiáter?
– akiben megbízol és úgy érzed a jelenlétében, jó kezekben vagy – válaszol a kérdéseidre és mersz tőle kérdezni – nem siettet és nem sürget semmiben de nem is húzza el a kezelést, mint a rétestésztát – rendszeres, azaz hetenkénti találkozások mellett 1-1,5 év alatt a legnagyobb bajból is ki lehet mászni, ritka eset, ha ennél tovább kell járnod hozzá
– nem érzed magad lecseszve, megalázva, butának a társaságában – akinek elegendő információi és tapasztalata van az antidepresszánsokról, nyugtatókról stb., és tapasztalata van ezek elvonási tüneteivel is. Kérdezd meg, hány páciense volt már, aki le tudott szokni a gyógyszereiről – evvel gyakorlatilag referenciát kérsz tőle és láthatod, hogy végigcsinált-e már valakivel egy leszokási periódust vagy lila gőze sincs az egészről és a gyógyszereket csak felírni szereti
– aki rendszeresen ráér és legalább 45 percet foglalkozik veled 1-1 alkalommal. Tízperces beszélgetés nem beszélgetés. Megjegyzés: ha TB-s pszichológust vagy pszichiátert keresel, akkor a Honvéd Kórházban az Alváscentrumban a kezeléshez “jár” egy, úgy tudom. Én elmentem és volt ott egy pszichológusnő, aki megtanította az autogén tréninget, amit azóta is nagyon jól tudok hasznosítani a mindennapokban.
Cím: Állami Egészségügyi Központ, Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ, Honvéd Kórház, II. épület, bejárat a Papp Károly u. felől XIII. Kerület, Róbert Károly krt. 44./
További olvasnivaló a témában:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: